Näkyväksi sepitetty maa

Special Price 36,80 € Normalt pris 46,00 €
I lager
SKU
978-952-222-873-4
Näkyväksi sepitetty maa. Näkökulmia Suomen visualisointiin
Toim. Mari Mäkiranta, Ulla Piela ja Eija Timonen
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
Kalevalaseuran vuosikirja 96
Porvoo 2017, 321 s.
Ympäristöä, maisemaa, tilaa ja paikkaa on mahdollista tarkastella suomalaisuudesta kertovina visuaalisina esityksinä. Esimerkiksi Akseli Gallen-Kallelan ja hänen aikalaistensa teokset ovat vaikuttaneet monella tavalla tapoihin, joilla katsomme ympärillemme. Nämä katsomisen tavat ja kuvakulmat ovat näkyneet monella tavalla suomalaisten taiteilijoiden, arkkitehtien, visuaalisten suunnittelijoiden ja muotoilijoiden valinnoissa.

Suomalaisessa nykykulttuurissa on kuitenkin tarve ja mahdollisuus tuottaa suomalaisuuteen myös traditiosta poikkeavia katsomisen tapoja ja uudenlaisten visuaalisten tilojen suunnittelua. Tämä on havaittavissa suomalaisten arjessa, kotien sisustuksissa, kaduilla, kahviloissa, julkisissa tiloissa ja mediataiteessa.

Näkyväksi sepitetty maa on ajantasainen kartoitus siitä, miten katsomisen kohteita on tarkasteltu ja tulkittu taiteen, kulttuurin ja muotoilun tutkimuksen piirissä.
Mer information
Förläggare Finska Litteratursällskapet
ISBN 978-952-222-873-4
ISSN 0355-0311
Publikationsserie Kalevalaseuran vuosikirja
Sarjanro 96
Tryckt (år) 2017
Publikationens omslag Hård pärm
Bandtyp Inbunden
Språk finska
Vetenskapsgrenar Etnologi, Kulturvetenskap
för vetenskapen logoför vetenskapen logo
Copyright © Vetenskapliga samfundens delegation.