Kissojen maailmanhistoria

16,00 €
Varastossa
SKU
978-952-222-869-7
Pietiläinen, Petri
Kissojen maailmanhistoria
Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
Kirjokansi 121 nid.
Turenki 2025, 3. p., 352 s.
Kissasta on tullut 2000-luvun suosituin lemmikkieläin. Tie rakastetuksi lemmikiksi on ollut pitkä ja mutkainen.

Kissojen maailmanhistoria paljastaa syyt sekä kissavihaan että kissarakkauteen. Miten afrikanvillikissasta tuli sylissä kehräävä kotikissa? Historiansa aikana kissat on liitetty yön jumalattariin, niitä on vainottu ja hyödynnetty viljavarastojen vartijoina. Monista on tullut lopulta maailmankuuluja.

Kissan osa ihmisen kumppanina on ollut vuosituhansien aikana vaihteleva ja koskettavakin. Kissa ei ole kuitenkaan koskaan menettänyt itsenäistä ja salaperäistä luonnettaan.

Filosofian lisensiaatti ja palkittu tietokirjailija Petri Pietiläinen on kirjoittanut teokset Koirien maailmanhistoria (2013) ja Koirien Suomi (2014). Pietiläinen tunnustautuu kissaihmiseksi.

Toinen ja kolmas painos pehmeäkantisena pokkarina.
Lisätietoja
Kustantaja Suomalaisen Kirjallisuuden Seura
ISBN 978-952-222-869-7
ISSN 2323-7392
Sarja Kirjokansi
Sarjanro 121 nid.
Painovuosi 2025
Julkaisun kansi Pehmeäkantinen
Sidontatapa Nidottu
Kielet suomi
Tieteenalat Eläintiede, Historia, Kissat
Tieteen puolesta sloganTieteen puolesta slogan
Copyright © Tieteellisten seurain valtuuskunta