Fysiikan sankareita viideltä vuosisadalta

€35.00
In stock
SKU
978-952-7443-32-3
Oja, Heikki
Fysiikan sankareita viideltä vuosisadalta
Tähtitieteellinen yhdistys Ursa
Ursan julkaisuja 186
Keuruu 2025, 295 s.
Alkaako sankareiden aika fysiikassa olla ohi?

Uusi maailmanjärjestys pystytään keksimään vain kertaalleen. Samalla tavalla kaikki tärkeät ja selkeät asiat fysiikassa keksittiin kertaalleen ja ne ovat kantaneet sen jälkeen keksijänsä nimeä, kuten Newtonin lait, dopplerilmiö, röntgensäteet.

Tällä hetkellä tutkimus etenee jo kaukana arkisista, helposti ymmärrettävistä ilmiöistä. Uudet löydöt ovat niin vaikeatajuisia ja hankalasti havainnollistettavia, että tarvitaan saman spesiaalialan tutkija ennen kuin löydön merkitys kunnolla aukeaa.

Sankariajan loppuminen johtuu ennen kaikkea siitä, että fysiikan tutkimuskenttä on laajentunut suunnattomasti parinsadan viime vuoden aikana. Tutkimuksen määrä on räjähtänyt, samoin tutkijoiden määrä. Newtonin aikaan maailmassa oli kourallinen fyysikkoja, jotka hallitsivat suunnilleen fysiikan koko alueen. Tällä hetkellä tutkijoita on kymmeniätuhansia, joista kukaan ei kykene hallitsemaan kuin pienen, kapean kaistaleen fysiikan kentästä.

Professori Heikki Oja esittelee viimeiset fysiikan sankarit tarinoineen. Hän on tähtitieteilijä ja palkittu tietokirjailija.
More Information
Publisher Ursa Astronomical Association
ISBN 978-952-7443-32-3
ISSN 0357-7937
Series Ursan julkaisuja
Sarjanro 186
Published (year) 2025
Cover Hardcover
Type of Binding Hardcover binding
Languages finnish
Disciplines Physics
for scinece logo.for scinece logo.
Copyright © The Federation of Finnish Learned Societies